W przypadku „przepukliny” myślimy głównie o plecach lub szyi. Jest to jednak zbiorcza nazwa dla nie mniej niż dwudziestu różnych typów znanych medycynie przepuklin. Wspólną cechą przepukliny jest tkanka lub narząd wybrzuszony z jamy ciała. Dlatego przepuklina pępkowa, przepuklina przeponowa i przepuklina pachwinowa są przepuklinami. W tym artykule skupimy się na jednym z najczęstszych typów: przepuklinie kręgosłupa.
Spis treści:
- Co to jest przepuklina?
- W jaki sposób powstaje przepuklina kręgosłupa?
- Jakie są objawy przepukliny kręgosłupa?
- Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?
- W jaki sposób przebiega diagnozowanie przepukliny kręgosłupa?
- Jak zapobiec powstaniu przepukliny?
1. Co to jest przepuklina?
Przepuklina to przemieszczenie się narządu poza jamę, w której powinien się znajdować. Przepuklina kręgowa jest uszkodzeniem tkanki łącznej między kręgami i zwykle powoduje nadmierne obciążenie i uraz rdzenia kręgowego.
2. W jaki sposób powstaje przepuklina kręgosłupa?
Problem przepukliny kręgosłupa jest związany z wiekiem i starzeniem się osoby. Co oznacz, że przepuklina może dotyczyć każdej osoby w różnym stopniu. Nie ma jasno podanych przyczyn dla których jedne osoby są bardziej narażone na wystąpienie przepukliny kręgosłupa, a drugie mniej. Przepukliny występują w równym stopniu u osób wykonujących pracę fizyczną i u osób wykonujących prace biurowe. Są jednak czynniki ryzyka, które powodują, że grupa pacjentów jest bardziej podatna na przepuklinę kręgosłupa i należą do nich:
– Palacze wymagają operacji przepukliny kręgosłupa znacznie częściej niż osoby niepalące, a operacje wykonywane na palaczach są mniej skuteczne niż te wykonywane na osobach niepalących.
– Osoby wykonujące pracę wymagającą dużej ilości siedzenia, np. kierowcy i pracownicy biurowi, są szczególnie podatne na przepukliny.
– Brak ruchu, osłabienie mięśni pleców, otyłość i zła postawa mogą w konsekwencji prowadzić do przepukliny.
3. Jakie są objawy przepukliny kręgosłupa?
Objawy są silnie związane z miejscem, gdzie występuje przepuklina i zwykle występują po jednej stronie ciała. W przypadku, gdy przepuklina jest duża i naciska nerwy po obu stronach, wpłynie to na obie strony ciała.
Objawy przepukliny w odcinku szyjnym : sztywność karku, ograniczone ruchy głowy, ból głowy, narastający, umiarkowany ból, zawroty głowy, mrowienie i drętwienie rąk, rwa: kulszowa i szyjno-barkowa, szum w uszach, osłabienie mięśni rąk.
Objawy przepukliny w odcinku piersiowym : ból w klatce piersiowej, który przyczynia się do niemożności: kaszlu, śmiania się lub kichania.
Objawy przepukliny w odcinku lędźwiowym : ból: promieniujący do biodra, ud i kolan, podbrzusza, pachwin, brak czucia lub jest zaburzone, rwa kulszowa, mrowienie kończyn dolnych, drętwienie kończyn dolnych, kłopoty z oddawaniem moczu, problemy z współżyciem intymnym.
4. Jak przebiega leczenie przepukliny kręgosłupa?
Leczenie przepukliny uzależnione jest od objawów. W przebiegu bezobjawowym nie jest konieczne podejmowanie żadnych środków. Jeśli jednak przebiega objawowo najczęściej pacjent skarży się na dolegliwości bólowe, wówczas metody leczenia to: fizjoterapia, ćwiczenia, masaż, krioterapia, laseroterapia, zastosowanie leków: zmniejszające napięcie mięśni, przeciwbólowe, przeciwzapalne, zastrzyki z kortyzonu i operacja*.
*Przepukliny pleców nie zawsze wymagają operacji. W około 75 % przypadków objawy przepukliny odejdą same. Dlatego lekarz nie zdecyduje się od razu na interwencję chirurgiczną. Nie będzie jednak chciał czekać zbyt długo, jeśli powrót do zdrowia nie nastąpi szybko, ponieważ opóźnienie leczenia może spowodować wydłużenie powrotu do zdrowia po operacji.
5. W jaki sposób przebiega diagnozowanie przepukliny kręgosłupa?
Badania wykorzystywane do leczenia i diagnozowania przepukliny kręgosłupa to:
RTG: Pleców wykonuje się w celu zrozumienia i określenia przyczyny bólu pleców lub szyi u danej osoby.
MRI lub tomografia komputerowa: rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa mogą pokazać bardziej szczegółowe obrazy i pomóc lekarzowi znaleźć ból pleców.
Mielogram: Jest to wstrzyknięcie barwnika wstrzykniętego do kanału kręgowego pacjenta przed poddaniem się badaniu CT. Mielogram pomaga określić rzeczywistą wielkość przepukliny wraz z jej lokalizacją.
EMG: Elektromielogram to proces polegający na umieszczaniu małych igieł w różnych mięśniach i pomiarze aktywności elektrycznej. Ten test może pomóc w ustaleniu, który korzeń nerwowy lub lepiej wspomniane korzenie są dotknięte przepukliną kręgosłupa.
6. Jak zapobiec powstaniu przepukliny?
Zapobieganie nie zawsze jest możliwe, ale istnieje kilka kroków, które dana osoba może podjąć, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny kręgosłupa lub przepukliny dysku.
- Podczas podnoszenia należy stosować odpowiednie techniki. Talia nie powinna być zgięta, a zamiast tego kolana powinny być zgięte, gdy plecy są proste, a mięśnie nóg powinny być używane do podnoszenia.
- Nadwaga zwiększa nacisk na dolną część pleców, więc lepiej jest utrzymać zdrową wagę.
- Należy ćwiczyć dobrą postawę podczas chodzenia, siedzenia, stania i snu.
- Usiądź z nogami płasko na podłodze i śpij na twardym materacu i nie spoczywaj na brzuchu.
- Należy unikać butów na wysokim obcasie.
- Rzuć palenie.
- Jedz codziennie zdrowy i dobrze zbilansowany posiłek.
- Aby utrzymać zdrowe mięśnie pleców i nóg, należy ćwiczyć codziennie.
- Ćwiczenia takie jak aerobik to dobry pomysł. Jeśli siedzisz przez długi czas, rozciągnij się.
Może Cię również zainteresować: