Anestezjolog

Kto to Anestezjolog – Co robi i czym się zajmuje?

Jeśli kiedykolwiek przeszedłeś operację, to prawdopodobnie spotkałeś się z  anestezjologiem, którego rolą jest pomyślny wynik operacji i szybki powrót do zdrowia pacjenta. Głównym zadaniem anestezjologów jest leczenie bólu pacjentów oddziału intensywnej terapii, leczenie bólu ostrego i przewlekłego oraz resuscytacja Ale tak dokładniej – kto to właściwie jest i co robi anestezjolog? Tego i nie tylko tego dowiesz się czytając ten artykuł!

Spis treści:

1. Kim jest anestezjolog?

Anestezjolog to lekarz, który posiada specjalizację anestezjologiczną oraz z zakresu intensywnej terapii.

2. Czym zajmuje się anestezjolog?

Przed operacją – Anestezjolog spotyka się z pacjentem w celu oceny ogólnego stanu zdrowia. Anestezjolog sprawdza historię medyczną pacjenta, zadaje pytania i przegląda wyniki badań. Celem wywiadu jest stworzenie planu znieczulenia dostosowanego do potrzeb pacjenta. W dniu zabiegu anestezjolog pomaga przygotować pacjenta do zabiegu i nadzoruje podawanie środka znieczulającego.

Anestezjolog na ogół pozostaje z pacjentem przez cały czas trwania operacji, monitoruje tętno, oddech, ciśnienie krwi i ogólny poziom świadomości. Anestezjolog w razie potrzeby dostosowuje leki, aby zapewnić pacjentowi komfort i bezpieczeństwo.

Po zabiegu – Anestezjolog może monitorować stan pacjenta w trakcie rekonwalescencji, utrzymując go w komforcie i sprawdzając funkcje życiowe. Anestezjolog pomaga zdecydować, kiedy pacjent wyzdrowiał ze znieczulenia na tyle, aby zostać przeniesionym do innego oddziału lub zostać wypisanym. Anestezjolodzy mogą również pomóc w opracowaniu planu radzenia sobie z bólem pooperacyjnym.

Anestezjolog może zaostać zaangażowany w leczenie takich przewlekłych schorzeń, jak migrena, fibromialgia i ból nowotworowy.

3. Jakie są rodzaje znieczulenia podawane przez anestezjologa?

Anestezjolog może podać kilka rodzajów znieczulenia, w zależności od charakteru i ciężkości wykonywanej operacji.

Znieczulenie ogólne polega na całkowitym pozbawieniu świadomości pacjenta na czas operacji. Uśpienie pacjenta zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem medycznym, więc znieczulenie ogólne jest często zarezerwowane dla większości trudnych zabiegów chirurgicznych, w tym operacji na otwartym sercu i poważnej wymiany stawów.

Znieczulenie regionalne jest wstrzykiwane w pobliżu nerwów, aby znieczulić obszar, który będzie poddany zabiegowi. Mogą to być bloki nerwowe lub zastrzyki rdzeniowe lub zewnątrzoponowe. Jest często stosowany do operacji rąk, nóg lub brzucha. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest powszechną formą znieczulenia regionalnego podawanego w celu złagodzenia bólu porodowego.

Znieczulenie miejscowe polega na stosowaniu zastrzyków w celu osłabienia czucia w małej części ciała. Może być stosowany w dość niewielkich, nietypowo zlokalizowanych operacjach, takich jak chirurgia jamy ustnej lub usunięcie pieprzyka.

Znieczulenie miejscowe może, ale nie musi być podawane i nadzorowane przez anestezjologa.

Sedacja polega na stosowaniu leków, które wywołują działanie uspokajające u pacjenta. Minimalna sedacja może sprawić, że pacjent będzie senny, ale nadal będzie w stanie mówić. Pacjent poddany głębokiej sedacji nie będzie pamiętał zabiegu chirurgicznego. Sedacja jest często łączona z innymi rodzajami znieczulenia, aby złagodzić lęk i zapewnić komfort pacjenta.

4. Dlaczego anestezjolog jest ważny przy operacjach?

Anestezjolog jest lekarzem, który podaje znieczulenie, stosuje leki w celu utraty czucia – szczególnie bólu – w ciele. Bez znieczulenia większość operacji chirurgicznych nie byłaby możliwa. Znieczulenie sprawia, że pacjent czuje się komfortowo i zmniejsza niepokój. Łagodzi również szok fizyczny i emocjonalny u pacjentów związanych z zabiegiem chirurgicznym, umożliwiając chirurgowi wykonywanie złożonych i delikatnych operacji.

5. Na co zwraca uwagę anestezjolog w czasie zabiegu?

Podczas zabiegu chirurg wykonuje pracę chirurgiczną, ale anestezjolog będzie nadal odpowiedzialny za medyczne zarządzanie pacjentem.

Monitoruje funkcje organizmu pacjenta, ocenia najlepszy sposób leczenia ważnych narządów i zapewnia równowagę leków dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Funkcje, które muszą monitorować, obejmują:

  • tętno i rytm
  • Oddychanie
  • Ciśnienie krwi
  • temperatura ciała
  • równowaga płynów

Anestezjolog kontroluje te niezbędne środki oraz poziom bólu i utraty przytomności pacjenta podczas operacji.

6. Jakie pytania może mi zadać anestezjolog?

Anestezjolog przed operacją przeprowadza wywiad z pacjentem, aby dowiedzieć się czy pacjent: choruje na coś przewlekle, czy ma jakieś nałogi, jakie przyjmuje leki, czy ma uczulenia, rodzinne obciążenia genetyczne, czy leczy się psychiatrycznie, co więcej będzie chciał też znać wyniki wykonanych badań laboratoryjnych i konsultacyjnych.

Anestezjolog może również samodzielnie w czasie wizyty przeprowadzić badanie fizykalne w czasie którego ustali: tętno, osłucha serce i płuca, zbada palpacyjnie brzuch oraz oceni stan skóry i żył. Oprócz tego Anestezjolog przed operacją tłumaczy pacjentowi co go czeka w czasie zabiegu, informuje o potencjalnym ryzyku lub czego może się spodziewać po przebudzeniu. Następnie odpowiada na pytania pacjenta – jeżeli pacjent takowe ma.

Może Cię również zainteresować: