Rwa kulszowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Rwa kulszowa odnosi się do bólu, który promieniuje wzdłuż ścieżki nerwu kulszowego, który rozgałęzia się od dolnej części pleców przez biodra i pośladki oraz w dół każdej nogi. Zazwyczaj rwa kulszowa dotyka tylko jednej strony ciała. Co powinieneś wiedzieć o rwie kulszowej? Jak jej zapobiegać? Czy ciąża wpływa na wystąpienie rwy kulszowej? Na wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule.

Spis treści:

1. Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to ból nerwu spowodowany urazem lub podrażnieniem nerwu kulszowego, który pochodzi z okolic pośladków. Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym nerwem w ciele. W rzeczywistości składa się z pięciu korzeni nerwowych: dwóch z dolnego odcinka pleców zwanego kręgosłupem lędźwiowym i trzech z końcowej części kręgosłupa zwanej kością krzyżową. Pięć korzeni nerwowych łączy się, tworząc prawy i lewy nerw kulszowy. Po każdej stronie ciała jeden nerw kulszowy biegnie przez biodra, pośladki i nogę, kończąc się tuż pod kolanem. Nerw kulszowy następnie rozgałęzia się na inne nerwy, które kontynuują w dół nogi oraz w stopie i palcach.

2. Co powoduje rwę kulszową?

Ból rwy kulszowej jest spowodowany podrażnieniem, stanem zapalnym, uszczypnięciem lub uciskiem nerwu w dolnej części pleców. Najczęstszą przyczyną jest przepuklina dysku, ostroga kostna na kręgosłupie lub poślizg dysku, który powoduje nacisk na korzeń nerwowy. Rzadziej nerw może być ściśnięty przez guz lub uszkodzony przez chorobę, taką jak cukrzyca.

3. Rwa kulszowa objawy

Ból może się znacznie różnić, od łagodnego bólu do ostrego, palącego uczucia lub rozdzierającego bólu. Czasami może to być wstrząs lub porażenie prądem. Ludzie opisują ból rwy kulszowej na różne sposoby, w zależności od jego przyczyny. Ból może być stały lub może przychodzić i odchodzić. Ponadto ból jest zwykle bardziej dotkliwy w nodze w porównaniu do dolnej części pleców. Ból może być gorszy, jeśli siedzisz lub stoisz przez długi czas, kiedy wstajesz i kiedy skręcasz górną część ciała. Wymuszony i nagły ruch ciała, taki jak kaszel lub kichanie, może również pogorszyć ból.Zwykle dotyczy to tylko jednej strony ciała. Ból, który promieniuje z dolnego (lędźwiowego) kręgosłupa do pośladka i tylnej części nogi, jest cechą charakterystyczną rwy kulszowej. Możesz odczuwać dyskomfort prawie w dowolnym miejscu wzdłuż ścieżki nerwowej, ale jest szczególnie prawdopodobne, że ból będzie się rozchodził ścieżką od dolnej części pleców do pośladka i tylnej części uda i łydki. Niektóre osoby mają również drętwienie, mrowienie lub osłabienie mięśni w dotkniętej chorobą nodze lub stopie. Możesz odczuwać ból w jednej części nogi i drętwienie w innej części.

4. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia rwy kulszowej?

Czynniki ryzyka rwy kulszowej obejmują:

  • Brak silnego rdzenia: Twój „rdzeń” to mięśnie pleców i brzucha. Im silniejszy rdzeń, tym więcej wsparcia będziesz miał dla dolnej części pleców. W przeciwieństwie do obszaru klatki piersiowej, gdzie klatka piersiowa zapewnia wsparcie, jedynym wsparciem dla dolnej części pleców są mięśnie.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: Może spowodować uszkodzenie kręgosłupa i narazić nerwy na ryzyko obrażeń.
  • Palenie papierosów: Nikotyna w tytoniu może uszkodzić tkankę kręgosłupa, osłabić kości i przyspieszyć zużycie dysków kręgowych.
  • Wiek z przedziału ( 45–64 ): Związane z wiekiem zmiany w kręgosłupie, takie jak przepuklina dysków i ostrogi kostne, są najczęstszymi przyczynami rwy kulszowej.
  • Otyłość:  Zwiększając obciążenie kręgosłupa, nadmierna masa ciała może przyczynić się do zmian kręgosłupa, które wywołują rwę kulszową.
  • Wykonywany zawód:  Praca, która wymaga skręcania pleców, przenoszenia ciężkich ładunków lub prowadzenia pojazdu silnikowego przez długi czas, może odgrywać rolę w rwie kulszowej, ale nie ma jednoznacznych dowodów na ten związek. Prace wymagające ciężkiego podnoszenia mogą zwiększać ryzyko problemów z dolną częścią pleców i korzystania z pleców.
  • Długotrwałe siedzenie:  Ludzie, którzy siedzą przez dłuższy czas lub prowadzą siedzący tryb życia, są bardziej narażeni na rozwój rwy kulszowej niż osoby aktywne.
  • Cukrzyca:  Nadmiar cukru we krwi większa ryzyko uszkodzenia nerwów.
  • 5. Kiedy powinienem się zgłosić do lekarza z rwą kulszową?

    Łagodna rwa kulszowa zwykle ustępuje z czasem. Zadzwoń do lekarza, jeśli środki samoopieki nie złagodzą objawów lub jeśli ból trwa dłużej niż tydzień, jest ciężki lub stopniowo się pogarsza. Zgłoś się natychmiast do lekarza jeżeli:

  • Masz nagły, silny ból w dolnej części pleców lub nogi i drętwienie lub osłabienie mięśni w nodze
  • Ból następuje po gwałtownym urazie, takim jak wypadek drogowy
  • Masz problemy z kontrolowaniem jelit lub pęcherza moczowego
  • 6. Powikłania wynikające z rwy kulszowej.

    Chociaż większość ludzi w pełni wraca do zdrowia po rwie kulszowej, często bez leczenia, rwa kulszowa może potencjalnie spowodować trwałe uszkodzenie nerwów. Zwróć się o natychmiastową pomoc lekarską, jeśli masz:

  • Utrata czucia w dotkniętej chorobą nodze
  • Osłabienie dotkniętej nogi
  • Utrata funkcji jelit lub pęcherza moczowego
  • 7. Czy rwa kulszowa pojawia się nagle, czy potrzeba czasu, aby się rozwinąć?

    Rwa kulszowa może pojawić się nagle lub stopniowo. To zależy od przyczyny:

  • Przepuklina dysku może powodować nagły ból.
  • Zapalenie stawów w kręgosłupie rozwija się powoli w czasie.
  • 8. Czy ciąża jest powodem, dla którego tak wiele kobiet w ciąży choruje na rwę kulszową?

    To prawda, że rwa kulszowa jest powszechna w czasie ciąży, ale zwiększona waga nie jest głównym powodem, dla którego kobiety w ciąży chorują na rwę kulszową. Lepszym wyjaśnieniem jest to, że niektóre hormony ciąży powodują rozluźnienie więzadeł. Więzadła utrzymują kręgi razem, chronią dyski i utrzymują kręgosłup stabilny. Poluzowane więzadła mogą powodować niestabilność kręgosłupa i mogą powodować poślizg dysków, co prowadzi do ściśnięcia nerwów i rozwoju rwy kulszowej. Waga i pozycja dziecka mogą również zwiększać nacisk na nerw. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na złagodzenie bólu kulszowego w czasie ciąży, a ból ustępuje po urodzeniu. Fizjoterapia i masaż, ciepłe prysznice, ciepło, leki i inne środki mogą pomóc.

    9. Jak diagnozuje się rwę kulszową?

    Diagnozę opiera się na wywiadzie lekarskim i badaniu przedmiotowym. W zakresie wywiadu lekarz ustala charakter bólu, jego lokalizację, początek rozpoczęcia dolegliwości bólowych oraz czynniki go nasilające. Wywiad jest niezbędny w celu ustalenia możliwych przyczyn objawów. Podczas badania fizykalnego lekarz powinien wykonać pełne badanie neurologiczne, kończąc je badaniem w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i kończyn dolnych, które obejmuje np. Możesz zostać poproszony o chodzenie na palcach i piętach, aby sprawdzić siłę mięśni łydek. Lekarz może również wykonać prosty test podnoszenia nóg. Ten test pomaga wskazać dotknięte nerwy i określić, czy występuje problem z jednym z dysków. Zostaniesz również poproszony o wykonanie innych rozciągnięć i ruchów, aby wskazać ból i sprawdzić elastyczność i siłę mięśni. W zależności od tego, co lekarz odkryje podczas badania fizykalnego, obrazowanie i inne testy mogą być wykonywane. Mogą one obejmować:

  • RTG
  • Rezonans magnetyczny
  • Elektromiografia w celu zbadania, jak dobrze impulsy elektryczne przemieszczają się przez nerw kulszowy i reakcję mięśni.
  • Tomografie komputerową
  • Mielogram w celu ustalenia, czy kręgi lub dysk powoduje ból.
  • 10. Jak leczy się rwę kulszową?

    Celem leczenia jest zmniejszenie bólu i zwiększenie mobilności. W zależności od przyczyny, wiele przypadków rwy kulszowej ustępuje z czasem dzięki prostym zabiegom samoopieki. Zabiegi samoopieki obejmują:

  • Okłady zimne lub/i gorących: Najpierw użyj okładów z lodu, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Nałóż okłady z lodu lub torbę mrożonych warzyw owiniętych ręcznikiem na dotknięty obszar. Stosuj przez 20 minut, kilka razy dziennie. Zmień na gorący pakiet lub poduszkę grzewczą po pierwszych kilku dniach. Stosuj przez 20 minut na raz. Jeśli nadal odczuwasz ból, zamieniaj gorącymi i zimnymi okłady – w zależności od tego, co najlepiej łagodzi twój dyskomfort.
  • Odpoczynek i ograniczenie ruchu są kluczowe w początkowej fazie silnego bólu aż do jego ustąpienia.
  • Połóż się na twardej powierzchni. Ważne jest, aby odciążyć plecy, podkładając poduszkę lub ręcznik pod nogi.
  • Leki: stosowane są, aby zmniejszyć ból, stan zapalny i obrzęk. Stosuj tylko leki zalecane przez lekarza.
  • Wykonywanie delikatnych rozciągnięć. Tutaj warto zasięgnąć porady u fizjoterapeuty, aby wykonywane ćwiczenia przynosiły z czasem ulgę, a nie potęgowały ból.
  • Chociaż ból związany z rwą kulszową może być ciężki, większość przypadków ustępuje po nieoperacyjnym leczeniu w ciągu kilku tygodni. Osoby z ciężką rwą kulszową, która jest związana ze znacznym osłabieniem nóg lub zmianami jelit lub pęcherza moczowego, mogą być kandydatami do operacji.

    11. Jak zapobiegać powstaniu rwy kulszowej?

    Nie zawsze jest możliwe zapobieganie rwie kulszowej, a stan może się powtórzyć. Następujące elementy mogą odgrywać kluczową rolę w ochronie pleców:

  • Ćwicz regularnie
  • Utrzymuj prawidłową postawę podczas siedzenia
  • Zadbaj o odpowiednią motorykę ciała np. Jeśli stoisz przez długi czas, od czasu do czasu spoczywaj jedną stopą na stołku lub małym pudełku
  • Porzucenie nałogu – palenie papierosów
  • Odpowiednia dieta