Rwa kulszowa odnosi się do bólu, który promieniuje wzdłuż ścieżki nerwu kulszowego, który rozgałęzia się od dolnej części pleców przez biodra i pośladki oraz w dół każdej nogi. Zazwyczaj rwa kulszowa dotyka tylko jednej strony ciała. Co powinieneś wiedzieć o rwie kulszowej? Jak jej zapobiegać? Czy ciąża wpływa na wystąpienie rwy kulszowej? Na wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule.
Spis treści:
- Co to jest rwa kulszowa?
- Co powoduje rwę kulszową?
- Rwa kulszowa – objawy
- Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia rwy kulszowej?
- Kiedy powinienem się zgłosić do lekarza z rwą kulszową?
- Powikłania wynikające z rwy kulszowej.
- Czy rwa kulszowa pojawia się nagle, czy potrzeba czasu, aby się rozwinąć?
- Czy ciąża jest powodem, dla którego tak wiele kobiet w ciąży choruje na rwę kulszową?
- Jak diagnozuje się rwę kulszową?
- Jak leczy się rwę kulszową?
- Jak zapobiegać powstaniu rwy kulszowej?
1. Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa to ból nerwu spowodowany urazem lub podrażnieniem nerwu kulszowego, który pochodzi z okolic pośladków. Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym nerwem w ciele. W rzeczywistości składa się z pięciu korzeni nerwowych: dwóch z dolnego odcinka pleców zwanego kręgosłupem lędźwiowym i trzech z końcowej części kręgosłupa zwanej kością krzyżową. Pięć korzeni nerwowych łączy się, tworząc prawy i lewy nerw kulszowy. Po każdej stronie ciała jeden nerw kulszowy biegnie przez biodra, pośladki i nogę, kończąc się tuż pod kolanem. Nerw kulszowy następnie rozgałęzia się na inne nerwy, które kontynuują w dół nogi oraz w stopie i palcach.
2. Co powoduje rwę kulszową?
Ból rwy kulszowej jest spowodowany podrażnieniem, stanem zapalnym, uszczypnięciem lub uciskiem nerwu w dolnej części pleców. Najczęstszą przyczyną jest przepuklina dysku, ostroga kostna na kręgosłupie lub poślizg dysku, który powoduje nacisk na korzeń nerwowy. Rzadziej nerw może być ściśnięty przez guz lub uszkodzony przez chorobę, taką jak cukrzyca.
3. Rwa kulszowa objawy
Ból może się znacznie różnić, od łagodnego bólu do ostrego, palącego uczucia lub rozdzierającego bólu. Czasami może to być wstrząs lub porażenie prądem. Ludzie opisują ból rwy kulszowej na różne sposoby, w zależności od jego przyczyny. Ból może być stały lub może przychodzić i odchodzić. Ponadto ból jest zwykle bardziej dotkliwy w nodze w porównaniu do dolnej części pleców. Ból może być gorszy, jeśli siedzisz lub stoisz przez długi czas, kiedy wstajesz i kiedy skręcasz górną część ciała. Wymuszony i nagły ruch ciała, taki jak kaszel lub kichanie, może również pogorszyć ból.Zwykle dotyczy to tylko jednej strony ciała. Ból, który promieniuje z dolnego (lędźwiowego) kręgosłupa do pośladka i tylnej części nogi, jest cechą charakterystyczną rwy kulszowej. Możesz odczuwać dyskomfort prawie w dowolnym miejscu wzdłuż ścieżki nerwowej, ale jest szczególnie prawdopodobne, że ból będzie się rozchodził ścieżką od dolnej części pleców do pośladka i tylnej części uda i łydki. Niektóre osoby mają również drętwienie, mrowienie lub osłabienie mięśni w dotkniętej chorobą nodze lub stopie. Możesz odczuwać ból w jednej części nogi i drętwienie w innej części.
4. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia rwy kulszowej?
Czynniki ryzyka rwy kulszowej obejmują:
5. Kiedy powinienem się zgłosić do lekarza z rwą kulszową?
Łagodna rwa kulszowa zwykle ustępuje z czasem. Zadzwoń do lekarza, jeśli środki samoopieki nie złagodzą objawów lub jeśli ból trwa dłużej niż tydzień, jest ciężki lub stopniowo się pogarsza. Zgłoś się natychmiast do lekarza jeżeli:
6. Powikłania wynikające z rwy kulszowej.
Chociaż większość ludzi w pełni wraca do zdrowia po rwie kulszowej, często bez leczenia, rwa kulszowa może potencjalnie spowodować trwałe uszkodzenie nerwów. Zwróć się o natychmiastową pomoc lekarską, jeśli masz:
7. Czy rwa kulszowa pojawia się nagle, czy potrzeba czasu, aby się rozwinąć?
Rwa kulszowa może pojawić się nagle lub stopniowo. To zależy od przyczyny:
8. Czy ciąża jest powodem, dla którego tak wiele kobiet w ciąży choruje na rwę kulszową?
To prawda, że rwa kulszowa jest powszechna w czasie ciąży, ale zwiększona waga nie jest głównym powodem, dla którego kobiety w ciąży chorują na rwę kulszową. Lepszym wyjaśnieniem jest to, że niektóre hormony ciąży powodują rozluźnienie więzadeł. Więzadła utrzymują kręgi razem, chronią dyski i utrzymują kręgosłup stabilny. Poluzowane więzadła mogą powodować niestabilność kręgosłupa i mogą powodować poślizg dysków, co prowadzi do ściśnięcia nerwów i rozwoju rwy kulszowej. Waga i pozycja dziecka mogą również zwiększać nacisk na nerw. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na złagodzenie bólu kulszowego w czasie ciąży, a ból ustępuje po urodzeniu. Fizjoterapia i masaż, ciepłe prysznice, ciepło, leki i inne środki mogą pomóc.
9. Jak diagnozuje się rwę kulszową?
Diagnozę opiera się na wywiadzie lekarskim i badaniu przedmiotowym. W zakresie wywiadu lekarz ustala charakter bólu, jego lokalizację, początek rozpoczęcia dolegliwości bólowych oraz czynniki go nasilające. Wywiad jest niezbędny w celu ustalenia możliwych przyczyn objawów. Podczas badania fizykalnego lekarz powinien wykonać pełne badanie neurologiczne, kończąc je badaniem w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i kończyn dolnych, które obejmuje np. Możesz zostać poproszony o chodzenie na palcach i piętach, aby sprawdzić siłę mięśni łydek. Lekarz może również wykonać prosty test podnoszenia nóg. Ten test pomaga wskazać dotknięte nerwy i określić, czy występuje problem z jednym z dysków. Zostaniesz również poproszony o wykonanie innych rozciągnięć i ruchów, aby wskazać ból i sprawdzić elastyczność i siłę mięśni. W zależności od tego, co lekarz odkryje podczas badania fizykalnego, obrazowanie i inne testy mogą być wykonywane. Mogą one obejmować:
10. Jak leczy się rwę kulszową?
Celem leczenia jest zmniejszenie bólu i zwiększenie mobilności. W zależności od przyczyny, wiele przypadków rwy kulszowej ustępuje z czasem dzięki prostym zabiegom samoopieki. Zabiegi samoopieki obejmują:
Chociaż ból związany z rwą kulszową może być ciężki, większość przypadków ustępuje po nieoperacyjnym leczeniu w ciągu kilku tygodni. Osoby z ciężką rwą kulszową, która jest związana ze znacznym osłabieniem nóg lub zmianami jelit lub pęcherza moczowego, mogą być kandydatami do operacji.
11. Jak zapobiegać powstaniu rwy kulszowej?
Nie zawsze jest możliwe zapobieganie rwie kulszowej, a stan może się powtórzyć. Następujące elementy mogą odgrywać kluczową rolę w ochronie pleców: