Czym jest blokada przeciwbólowa kręgosłupa?
Ból kręgosłupa jest zmorą wśród osób, które preferują siedzący tryb życia i ograniczoną aktywność fizyczną. Jest to przyczyna osłabienia wydolności narządu ruchu, w tym gorsetu mięśniowego kręgosłupa, co z kolei powoduje niestabilność połączeń międzykręgowych.
Na poziomie jednego bądź kilku segmentów kręgosłupa powstają przepukliny dysków międzykręgowych i stają się przyczyną bólu o ostrym lub przewlekłym charakterze. Ból kręgosłupa nie zawsze ulega zniesieniu po zastosowaniu doustnych środków farmakologicznych czy rehabilitacji. Leczenie operacyjne może być wskazane choć niesie ryzyko powikłań. Alternatywą może być czasem podanie sterydowych leków o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wybrane preparaty można podawać miejscowo w okolicę stawów międzykręgowych lub okołokorzeniowo.
Blokada kręgosłupa – czym jest zabieg?
Blokada to kręgosłupa to skuteczny zabieg, który stosuje się przy silnych bólach kręgosłupa, gdy inne metody leczenia nieoperacyjnego zawodzą. W formie zastrzyku pacjentowi podaje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnych (najczęściej w formie sterydu), które miejscowo przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku i dolegliwości bólowych. Zabiegi bywają również pomocne dokładnym zdiagnozowaniu schorzenia, a forma podania substancji o właściwościach leczniczych jest najmniej obciążająca dla organizmu z pozostałych dostępnych sposobów podania farmaceutyków.
Rodzaje blokad kręgosłupa
W zależności od źródła bólu kręgosłupa — wyróżnia się różne rodzaje blokad. Każdą z nich podaje się w trochę inny sposób i do każdej są całkiem inne wskazania. Najczęstszymi wykonywanymi blokadami kręgosłupa są:
- blokada do stawów kręgosłupa — stosuje się ją do zapalenia lub zwyrodnienia stawów międzywyrostkowych kręgosłupa, prawidłowo wykonany zastrzyk łagodzi ból i usuwa zapalenie
- blokada przyczepów nerwowych — zwyrodnieniu ulegają przyczepy mięśni do kręgosłupa, taki stan nazywany jest przez lekarzy entezopatią, taka blokada pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i pozbyć się stanu zapalnego
- blokady korzeni nerwowych — wykonuje się ją w celu zlokalizowaniu źródła bólu, ale także w celach terapeutycznych, uciśnięcie korzenia nerwowego może być przyczyną silnego bólu, który promieniuje aż do nóg — podanie blokady niweluje ból i pomaga pozbyć się stanu zapalnego wokół korzenia nerwu
Inne rodzaje blokad kręgosłupa (różnią się miejscem podania leków)
- blokady centralne kręgosłupa
- blokada podpajęczynówkowa
- blokada zewnątrzoponowa
- blokada okołokorzeniowa
- blokada kręgosłupa okołokręgosłupowa
- blokada kręgosłupa do stawów międzykręgowych
- blokada stawu międzywyrostkowego
Wskazania do wykonania blokady kręgosłupa
Wskazaniem do wykonania blokady kręgosłupa są:
1. bóle kręgosłupa wywołane zwężeniem kanału kręgowego,
2. bóle spowodowane przesunięciem jednego trzonu kręgu wobec drugiego (kręgozmyk),
3. zespoły bólowe związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa,
4. objawy przepukliny dysku międzykręgowego np. rwa kulszowa.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, aktywna infekcja bądź zaburzenia krzepnięcia krwi. Blokada kręgosłupa nie powinna być również wykonywana przy występowaniu schorzeń przewlekłych, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy ciężka choroba wrzodowa.
Skutki uboczne blokady kręgosłupa
Skutki uboczne są bardzo rzadko, zwłaszcza jeśli blokadę kręgosłupa wykonuje doświadczony lekarz. Wśród skutków ubocznych podanego zastrzyku wymienia się reakcje alergiczne, takie jak wysypka, wzrost ciśnienia tętniczego, hiperglikemię, niepokój i problemy ze snem.
Jak się przygotować do blokady w kręgosłup?
Podanie blokady do kręgosłupa nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Nie ma konieczności pozostawania na czczo. Nie należy odstawiać leków przyjmowanych przewlekle. O stosowaniu leków obniżających krzepliwość krwi należy bezwzględnie poinformować lekarza. Szczegółowe informacje o przygotowaniu do zabiegu, lekarz przekaże Państwu podczas konsultacji.????
Przebieg zabiegu – zastrzyki na kręgosłup
Zabieg blokady do kręgosłupa wykonuje się ambulatoryjnie, po zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Za pomocą specjalnej igły, wprowadzony zostaje roztwór glikokortykosterydu. W czasie zabiegu Pacjent może odczuwać ukłucie przy kontakcie igły ze skórą, niewielki ból w momencie przechodzenia igły przez torebkę stawową oraz uczucie rozpierania podczas wstrzyknięcia leku do jamy stawu. Pacjent może opuścić gabinet po ok. 15-20 minutach. Po wykonaniu blokady dolegliwości ustępują niemal natychmiast, jeśli zastosowano również lek miejscowo znieczulający. Efekt działania glikokortykosterydów najczęściej jest zauważalny po 1-2 dniach, a dolegliwości bólowe powinny ustąpić w ciągu 3-7 dni. U większości Pacjentów blokada znosi całkowicie dolegliwości bólowe, co pozwala na rozpoczęcie intensywnej rehabilitacji w celu podtrzymania efektu. Działanie blokady sterydowej do kręgosłupa utrzymuje się od kilku tygodni do nawet roku.
Blokada kręgosłupa – opinie
Poddanie się zabiegowi blokady kręgosłupa w krótkim czasie pozwala zauważyć spektakularne efekty dotyczące mniejszego odczuwania dolegliwości bólowych, które zapewniają większą sprawność. Pierwsze efekty zastrzyków na kręgosłup pacjenci mogą odczuć już po kilku godzinach od zabiegu, natomiast rezultaty działania wprowadzonych leków utrzymują się nawet do roku. Przy jednoczesnym korzystaniu z pomocy fizjoterapeuty i rehabilitacji można także zauważyć duże zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Tak jak każdy inny zabieg o większym stopniu inwazyjności zastrzyki na kręgosłup wiążą się z pewnym ryzykiem, jednak przy zdaniu się na pomoc doświadczonych specjalistów i stałym kontakcie z lekarzem szanse powikłań są niewielkie.
Inne rodzaje blokad przeciwbólowych
Blokada stawu
To zabieg, który polega na podaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych stricte w ognisko bólu, czyli w tym przypadku bolącego stawu. Wyróżniamy trzy rodzaje blokad ortopedycznych stawu:
- diagnostyczna blokada stawu — określa lokalizację bólu lub potwierdza obecność bólu w stawie
- prognostyczna blokada stawu — pozwala oszacować, czy blokada przewodnictwa nerwowego w konkretnym miejscu jest skuteczną metodą leczenia
- terapeutyczna blokada stawu — ma na celu złagodzenie bólu i zmniejszenie stanu zapalnego
Jakie są wskazania do blokady stawu?
Wskazaniem do wykonania blokady stawu jest bardzo silny i oporny ból na wszystkie inne formy leczenia objawowego. Taką blokadę wykonuje się u pacjentów z różnymi schorzeniami — po urazie, walczących z przewlekłym bólem o różnym pochodzeniu lub w przebiegu zmian zwyrodnieniowych. Blokadę sterydową wykonuje się na wszystkich stawach objętych zapaleniem.
Blokada stawu — najczęstsze zastosowania
blokada stawu krzyżowo – biodrowego – celem wykonania blokady jest leczenie objawowe i przynosi ona największe efekty podczas aktywnego zapalenia. Ta blokada szczególnie jest wskazana przy wadach ustawienia kości krzyżowej i zdiagnozowanym zapaleniu stawów krzyżowo-biodrowych.
- blokada stawu biodrowego – wskazaniem do wykonania tej blokady są: stany pourazowe (nasilone objawy) lub choroby zwyrodnieniowe (rwa kulszowa).
- blokada stawu nadgarstka — zmiany reumatyczne, gangliony, choroba de Quervaina
- blokada stawu barkowego — zapalenie kaletki podbarkowej
- blokada stawu kolanowego — choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, zapalenie kaletek
Działanie blokad przeciwbólowych
Takie zabiegi zazwyczaj wykonuje neurochirurg, neurolog, anestezjolog lub ortopeda. Podana blokada przeciwbólowa powinna zacząć działać w przeciągu kilku dni, a jej działanie może trwać wiele tygodni. Dokładny czas działania różni się w zależności od stanu każdego z pacjentów.
W niektórych przypadkach wystarczy jeden zastrzyk i pacjent pozbywa się stanu zapalnego lub dolegliwości bólowych. Z zasady zaleca się 3 zastrzyki. W poważniejszych przypadkach blokadę podaje się kilka razy.